Ustav Republike Srbije iz 2006. godine
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Pravni fakultet, Kragujevac

УВОД
1.део- Начело устава
2.део- Људска и мањинска права и слободе
3.део- Економско уређење и јавне финансије
4.део- Надлежност Републике Србије
5.део- Уређење власти
6.део- Уставни суд
7.део- Територијално уређење
8.део- Уставност и законитост
9.део- Промена Устава
10.део- Завршна одредба
Уставни закон донет је за његово спровођење, али после доношења Устава. Устав је донет 8. новембра, а Уставни закон два дана касније. Правило је да се проглашење сваког устава поклапа са доношењем уставног закона за његово спровођење.
Садржина и карактеристике
Преамбула садржи одредбу о томе да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја покрајина Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа, да заступају и штите интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутршњим и спољним политичким односима. На крају се наводи да грађани Србије доносе Устав Републике Србије.
Први део се састоји од 17 чланова, од којих су, у основи, већина основни односи из којих проистичу остале наредбе.
Други део садржи 64 члана и посвећен је слободама, правима и дужностима човека и грађанина.. У Републици Србији се признају и зајемчују људска и мањинска права и она се непосредно примењују.
Трећи део говори о економском уређењу и јавним финансијама и тај део је мањи по обиму и доста општији, у односу на раније српске уставе.
Четврти део има један, веома обиман, члан у коме је дат попис оних друштвених односа у којима све димензије власти врше органи Републике Србије.
Пети део посвећен је органима Републике Србије и најобимнији је. Садрзи 68 чланова, посвећених Народној скупштини (98-110), председнику Републике(111-121), Влади (122-135), државној управи (136-137), заштитнику грађана (138), Војсци Србије (139-141), судовима (142-152), Високом савету судства (153-155) и јавном тужилаштву (156-165).
Шести део говори о уставној проблематици заштите уставности и законитости, које обезбеђује независни Уставни суд, штитећи људска и мањинска права и слободе. Његове одлуке су коначне, извршне и општеобавезујуће.
Седми део се односи на територијално уређење, и то на покрајинску аутономију и локалну самоуправу, на које грађани имају право. Остварују је непосредно или преко својих, слободно изабраних, представника.
Осми део је посвећен уставности и законитости, обрађујући хијерархију домаћих и међународних општих правних аката, поступању у ванредном и ратном стању и одступањима од људских и маљинских права у оваквим ситуацијама.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!